Případovou studii na svém webu doposud nemám a tak byl čas to napravit. V posledních letech jsem předělával několik starších statických webových stránek na nový web a proto se chci podělit, jak na to, protože je to celkem jednoduchá věc a zvládnete to také.

V článku popíšu ukázku na webových stránkách KolemÚstí.cz mého bývalého kolegy z České spořitelny ajťáka Martina 🙂

Záloha původního webu

Web byl a je několikastránkový, obsahu má relativně dost, ale byl tvořen ve wysiwyg editoru, díky kterém ten design v roce 2012 vypadal pěkně, ale v kódu to byl „pěkný bordel“.

kolemusti.cz starý web

Naštěstí www stránky byly jen html soubory a díky tomu jsem mohl veškeré texty i obrázky zazálohovat.

Důležité je také to, abyste věděli, jakou adresu měla jaká stránka, protože je budete v další části přesměrovávat na nové adresy.

V případě, že chcete přestavět web hodně starý kde se nezachovaly všechny stránky, doporučuji mrknout na archive.org, který vidí hodně do minulosti. Někdy až moc 🙂

Instalace WordPress jedním kliknutím

Zálohu tedy máme, další částí bude instalace redakčního systému WordPress. Mnoho webhostingů jej dnes má nainstalovaných „jedním kliknutím“, takže i zde toto doporučuji.

Jak WordPress nainstalovat a nastavit asi zvládne každý, proto se zaměřím hlavně na vytváření nových stránek a nastavení.

Šablona WordPress

Nejsem grafik a už jsem to zde několikrát psal. Mnoho lidí ale nezajímá design, ale informace, které na stránce najdou, ideálně aby se načetla rychle a hlavně se dobře dala prohlížet v mobilu. Proto jsem zvolil šablonu Twenty Sixteen, která je součástí WP instalace. Možnost ji vyměnit za novou, hezčí, je tady vždy, ale zatím funkci plní, takže to není třeba řešit.

wordpress twenty sixteen šablona

Jak se říká, web máte spustit co nejdříve, dodělávat to lze i za pochodu (pokud se nejedná o firemní stránky, ale třeba zájmový blog jako je tento).

Nové kategorie a analýza klíčových slov

Poté, co jsem si udělal analýzu klíčových slov, jsem zjistil, že například původní kategorie Pěšky je mnohem méně hledané slovo než spojení Pěší turistika a když chcete mít stránky už od začátku dobře optimalizované a nastavené, pak je důležité na toto myslet už při vytváření kategorií.

Překopírování obsahu z původního webu

Původní web neumožňoval kopírování celé stránky 1:1, protože by v kódu zůstaly zbytečně mnohé znaky navíc, takže jsem si texty, často po blocích, zkopíroval do html stránky ve WordPressu a následně přidal nadpisy, hypertextové odkazy a obrázky.

Obrázky pojmenujte správně

Dříve nějaké to seo nikdo moc neřešil. Prostě se udělal web aby dobře vypadal, ale co je v kódu bylo jedno. Proto i dnes se můžete setkat s tím, že obrázky jsou na webu ve formátu „123.jpg“ a nemají ani doplněný „alt“ či „title“.

Proto jsem to vzal od podlahy 🙂 a obrázky a fotky, které jsem v nové verzi stránek použil, jsem přejmenoval a na stránce jim doplnil i popisek a titulek. To je důležité také, protože webové vyhledávače vyhledávají nejen stránky, ale i multimedia – obrázky či další soubory.

Zde se to týká i pdf souborů, kde jsou informace o turistických trasách. Ty jsem nechal tam kde jsou, to je asi jedna z mála věcí, co jsem neměnil, přestože jsou v adresáři index_htm_files, který vytvořil původní web, resp. grafický program.

A když už v tom budete, určitě doporučuji nepoužívat obrázky s příponou png, ale pouze jpg, ideálně zkomprimpované tak, aby měl každý max 100kb. Zde bylo původně mnoho fotek větších jak 500 kb a to už nějakou to sekundu zabere při načítání.

Nastavení http

Jak nastavit https ve WordPressu jsem zde také popisoval, proto to také na webu je nastavené. V roce 2019 nevidím důvod stále ještě používat pouze protokol http, kor když je certifikát ssl lets encrypt zdarma.

Přesměrování původních www adres

Přesměrovat staré www adresy na nové je opravdu důležité, pokud nechcete přijít o návštěvnost. Jasně, u takto malého webu to jsou jen desítky návštěv denně, ale pokud by se jednalo o web větší, kde budou stovky webových stránek, tam by byl už propad více znát.

Použil jsem plugin Simple 301 Redirects, kde stačí jen zadat starou www adresu a vedle ní do řádku tu novou, kam se má původní přesměrovat. Jednoduché, účinné.

kolemusti.cz přesměrování stránek

Dejte vědět vyhledávačům o novém webu

Aby i vyhledávače věděly, že máte nové stránky, můžete jim to usnadnit a informovat je pomocí těchto odkazů.

https://search.seznam.cz/pridej-stranku

https://search.google.com/search-console

kolemusti.cz nový web

Tak a to je vše. Sami vidíte, že to není nic složitého, mě tento ani ne 10 stránkový web zabral necelé dva dny práce.

Pokud máte také staré webové stránky menšího rozsahu a chcete s převodem pomoci, můžete mě kontaktovat.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
  •  
  •  
  •