Mít na webu mnoho chybových stránek je problém nejen pro vyhledávače, ale hlavně návštěvníky. Uživatel, který nenajde, co hledá, nemá důvod dál na vašem webu zůstávat a často půjde ke konkurenci, kde to funguje. V tomto článku vám poradím, jak a kde chyby zdarma zjistit a také jak vyřešit jejich opravu.
Co je chyba 404
Je to stránka, která byla smazaná a nikdo se nepostaral o to, aby měla alternativní náhradu. Když to vztáhnu na magazín, kde jsou stovky článků, tak pokud byste nějaký smazali, přesměrujte jej na podobný. Mnohdy stačí jen upravit url adresu a také už to hlásí 404 page not found. U velkého e-shopu to lze vyřešit tak, že uživatele přesměrujete na kategorii související s tématem článku nebo produktu.
Jak chybové stránky zjistit zdarma
Nejlepší je starý známý Search Console od Google. Tam najdete veškeré chyby, které na webu jsou, nejen ty 404. Po přihlášení na adrese https://search.google.com/search-console vyberte vlevo v menu váš web a poté klikněte na Stránky a vpravo zvolte Nenalezeno (404). Uvidíte všechny stránky, kterých se to týká. Seznam si můžete exportovat do Excelu nebo na Google disk a dále s ním pracovat.
Praktická ukázka je vždy nejlepší, takže i tak to může vypadat. Jednalo se o velký portál s několika tisíci stránkami. (Ještě není hotovo)

Celý seznam jsem exportovat na Gdisk. Pod sebou máte chybové stránky, do sloupce vpravo napište středník a vedle stránku, kam bude ta původní url přesměrována. Více k tomu napíšu na konci článku.
Ahrefs Broken Link Checker
Určitě bych nezůstával jen u jedné možnosti, jak tento typ stránek získat. Proto doporučím další zdarma dostupný a tím je Ahrefs Broken Link Checker.
Na adrese https://ahrefs.com/broken-link-checker zadáte url problémového webu a vyjedou vám stránky s chybami. Záměrně jsem tam nechal ten jeden špatný odkaz – Radku, oprav si to 🙂

V sekci Broken outbound links vidíte linky, na které vedou odkazy z vašich článků a jsou nefunkční. Pak i odkazy v kategorii Broken inbound links, které naopak vedou na vaše stránky odjinud a „hází“ chybu, protože stránka byla smazána nebo přejmenována.
S touto informací můžete dál pracovat, udělat přesměrování nebo stránku obnovit. Sám provozuji několik webových portálů už přes 20 let. Občas se mi také za ty roky stalo, že jsem omylem nějakou stránku smazal.
Pokud znáte její přesnou adresu, bude se vám hodit tato informace.
Archive.org
Archiv internetových stránek https://archive.org/ je opravdu velký a najdete tam i svůj web s historií. Pak není problém obnovit konkrétní url a i včetně fotek. Potom si ale nezapomeňte zkontrolovat interní odkazy, nejen je doplnit, ale taky v tom článku je upravit, aby nevedly někam, kde už nic není. Pokud byste tu stránku obnovovali například po několika letech.

Screaming Frog
Další ze zdarma dostupných softíků najdete na adrese https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/. Je ale vhodný spíše pro menší weby. Verze zdarma umí pouze 500 url.

Jak 404 chyby opravit
Pokud jich je málo, bude stačit do WordPress plugin Simple 301 Redirect a v něm zadat původní url adresu a novou, kam tu původní přesměrovat.

Další možnost je mnou výše zmiňovaná a to tu původní stránku obnovit z archivu.
Nastavení přesměrování v .htaccess
Další možností a tu mám nejradši, když je toho víc, je přesměrování v htaccess souboru přímo na ftp. Ne vždy ale má SEO specialista přístup na hosting, takže to je jen pro případ, že máte přístupy k dispozici.
I když nejste znalí problematiky, dá se to vyřešit pomocí webu https://redirectgenerator.netmagnet.cz/. Použijte tabulku, kterou jste si vytvořili na Google disku a zkopírujte ji sem. Veškeré volby nechte zaškrtnuté a klikněte na Generate Rules.

Vytvoří se vám přesměrování a tato přidáte na konec souboru htaccess, který otevřete třeba v Pspadu. Pak ho zase nakopírujte zpět.
Kontrola přesměrování
Opět tu mám další pomůcku a tou je stránka https://www.openmultipleurl.com/. Sem zadejte z tabulky původní ty nefungující adresy a klikněte na Go Now. V případě, pokud jste všechna přesměrování udělali dobře, neměli byste na webu už mít žádné chybové stránky 404.

Pro někoho to může vypadat složitě, ale zase ne tolik. Určitě před započetím akcí ale zálohujte vše, co budete měnit / upravovat.
A pokud si na to sami netroufáte, určitě už víte, jak mě kontaktovat.