Nová verze diskusního fóra PhpBB je konečně responsivní a tak nastal čas udělat upgrade ze stávající verze.

Pokud budete postupovat přesně podle těchto bodů, aktualizace proběhne bez problémů. Rovnou zde ale napíšu, že neručím za způsobené chyby, nebo pokud se vám upgrade nepovede.

Aktualizoval jsem můj web ÚsteckéForum.cz

Záloha původní verze Phpbb včetně zálohy databáze

Nejdůležitější část, kterou byste měli dodržovat pokaždé. V tomto návodu je popsán postup aktualizace z verze 3.0.12 na verzi 3.1.6.

Záloha databáze

Lze buď přes MYSQL databázový systém, který má každý webhosting, nebo využijte zálohu přímo v administraci PhpBB, jak vidíte na obrázku.

phpbb 3.0.12 záloha db

Záloha obsahu na ftp

Záloha všech souborů, které jsou na ftp, ponechejte pouze 3 adresáře FILES, IMAGES a STORE.

phpbb 3.0.12 3.1.6 upgrade ftp

Nahrání aktuální verze na ftp

Poslední aktualizovanou verzi diskusního fóra Phpbb stáhnete na webu Phpbb.com nebo na českém výborném forum Phpbb.cz, samozřejmě v podporou češtiny.

Stažený soubor ve formátu „zip“ rozbalíte, například pomocí výborného souborového manažera Total Commander a nahrajete na ftp.

Nahrajte soubor config.php

V tomto souboru je uloženo veškeré nastavení pro přístup k databázi. Ve výchozím stavu je soubor prázdný, vy ale použijete ten ze zálohy a přepíšete tedy ten nový tím původním.

Spuštění aktualizace

Do adresního řádku ve vašem internetovém prohlížeči zadejte adresu webu a spusťte instalaci, mělo by vypadat nějak takto:

http://www.ADRESAWEBU.cz/install/database_update.php

Zde vidíte, jak probíhá aktualizace. Upgrade jsem dělal na několik fórech a u malé db to trvalo cca 20s, u „větších“ asi minutu. Samozřejmě záleží na tom, jak máte rychlý internet atd.

phpbb aktualizace 1 phpbb aktualizace 2

Pokud systém napíše hlášku Aktualizace ještě neskončila, pak stačí kliknout na tlačítko Pokračovat v aktualizaci databáze a jede to dál. U jednoho webu jsem tuto hlášku musel odkliknout cca 5x než se instalace dokončila.

phpbb aktualizace 3 phpbb aktualizace 4

Smažte adresář Install na ftp

Pokud aktualizace databáze doběhne v pořádku, stačí jen na ftp smazat adresář Install a forum je aktualizované, jak se můžete podívat na tomto obrázku, kde je původní verze a pak ta nová, aktualizovaná.

Původní verze phpbb 3.0.12

phpbb 3.0.12 usteckeforum old

Nová verze phpbb 3.1.6

phpbb 3.1.6 usteckeforum new

V administraci se můžete podívat, že forum je aktualizované.

phpbb 3.1.6 verze fora

Forum Phpbb se aktualizuje celkem často, já měl tento návod na jiném webu, který jsem ale zrušil, tak jej dávám sem. Princip je stejný i u další – novějších verzí.

Související:

Migrace nastavení a dat z WordPress pluginu All in One do Yoast SEO