Pokud si myslíte, že dělat webové stránky je jednoduché, pak v článku vás přesvědčím o tom, že to tak nemusí být vždy.

Peníze se hodí vždy

Když začínáte pracovat na volné noze a nemáte celorepublikově známé jméno jako třeba profíci z Prahy, pak je nutné občas přidat službu navíc. Já před 4 roky začínal jako seo konzultant, ale v nabídce služeb jsem měl i tvorbu webových stránek.

Osobně mám zkušenost z několik projektů, některé i více než 15-ti leté. To se ale jednalo a jedná hlavně diskusní fóra jedoucí na světoznámém a zdarma dostupném phpBB.

A stejně jako se phpBB používá pro diskuse, tak se redakční systém WordPress celosvětově používá pro vytváření www stránek. Tak jsem se rozhodl k nabídce link buildingu a seo služeb přidat i tvorbu webů.

Protože peníze se přece hodí vždy.

Ovládání WordPressu opravdu nezvládne každý

Přestože instalace i nastavení WP není z mého pohledu složité, je stále dost lidí, kteří mají problém byť jen napsat nový článek nebo upravit na již existující stránce „jedno slovo“. Po vytvoření webu vždy vysvětlím obsluhu a ovládání tohoto systému a nejhorší je, když klient vše „odkýve“ a je mu to jasné. Tady pak už vím, že to vytvořením stránek neskončilo.

Klient nemá vždy pravdu

Nejhorší jsou klienti, kteří mají svoji pravdu a nenechají si ji vymluvit. Dělal jsem web, kde jej chtěl klient předělat z původní verze „ rok 2000“ do WordPressu, ale aby ty stránky vypadaly jako ty původní „20 let“ staré.

Tak říkám, že je lepší už mít vzhled novější, přizpůsobený pro mobily a tablety (s klienty mluvím česky, říkat jim slova jako responsivní atd. často nemá cenu), že je nutné zmenšit fotky, které opravdu nemohou být 4000x3000px a každá 5MB.

Bohužel ani toto vysvětlení nepomohlo a bylo třeba web předělat tak, jak vypadal dříve. Vybral jsem tedy podobnou šablonu, stránky předělal na WP, samozřejmě nastavil i dobře SEO, aby se původní odkazy ve tvaru www.klientuvweb.cz/index.php/foto-galerie.php přesměrovaly na ty nové ve tvaru www.klientuvweb.cz/fotogalerie. Vše jsem přenastavil i na https a také doplnil vhodná klíčová slova a interní prolinkování, prostě když je rok 2018, aby ten web „neměl chybu“, teda kromě toho postaršího vzhledu.

Klient tvrdil, že ten responsivní vzhled nebude potřeba a že se mu web líbí tak jak je (bohužel to slyším často).

Že se web líbí jednomu člověku, neznamená, že se bude líbit i dalším 10 kteří naa něj přijdou.

Nakonec jsme se nedávno potkali a tvrdil mi, že by úpravy, které jsem sám navrhoval, se hodí a že by to chtělo vzhled novější. Pak nevím, proč to neakceptoval v době, když jsem ty stránky předělával.

Cena za web

Webovky jsem dělal od 10 000 kč. Nyní už si uvědomuji, že za veškerý servis, který bylo nutné následně pro klienta „obětovat“, by ta cena měla začínat minimálně na dvaceti.

Když podnikáte, musí vás to bavit, ale ne zadarmo

Hodně klientů, kteří mi při školení obsluhy webu tvrdili, že jim vše je jasné, se dříve nebo později ozvou, abych jim tady něco upravil, tu přidal fotku, to smazal, to přidal a když by se čas sečetl pár hodin měsíčně to zabere. Bohužel ne každý chápe, že i když vás to baví, musíte také platit složenky a i za ten „přidaný obrázek“ jim přijde faktura.

A protože mám podobných zkušeností letos celkem dost, rozhodl jsem se vytváření webových stránek ukončit a věnovat se pouze seo službám a více rozvíjet své projekty.

A jaká je vaše zkušenost s klienty? Podělte se také s čtenáři webu v komentářích.   

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
  •  
  •  
  •