Jak skončit s prokrastinací čtete všude a protože i já s tímto nešvarem občas bojuji, koupil jsem si stejnojmennou knihu a zde je má minirecenze.

Kniha Konec prokrastinace

Knihu jsem přečetl jedním dechem ale jediné, co mi utkvělo v paměti, je to, že i když používáte mnoho rádoby TO-DO pomocníků jako je třeba Wunderlist, jediná a opravdu účinná metoda je papír a tužka, jak popisuje i Standa v tomto videu.

Vyzkoušeno, ověřeno, funguje.

Jednou za den si stačí napsat úkoly, které vás čekají – ideálně večer, abyste ráno nevstávali s tím, co vše mám dnes udělat, ale věděli jste, že co máte naplánováno, také musíte udělat. Co mám vyzkoušeno, leckdy stačí 3-4 úkoly, protože pokud jich je víc, často se toto přesune na další den, protože je prostě udělat nestihnete.

Snažím se tomu vyhnout, ale stále ještě nemám odhad na to, kolik času mi přesně jaká činnost zabere, například pokud píšu článek na jeden ze svých blogů, samotné napsání je max. na hodinu, ale přidat obrázky, popisky a doplnit klíčová slova a prolinkování, to už jsou dle délky článku často 2-3 hodiny navíc.

A i když mám stále zažité, že v pondělí by se mělo makat na 100%, občas se stane, že mi vyjde čas v neděli odpoledne / večer a tak si „udělám strýčka“ a v pondělí mám „volno“. To si ale málokdy užiju, protože klientů i webů mám dost a tak je stále co dělat.

TIP: Přečtěte si, jak pracuji a s čím vám mohu pomoci.

Na papír si napíšu datum do horního pravého rohu a úkoly pod sebe. Vždy je třeba jasně popsat, co přesně máte dělat, nepíšu celé adresy webů ale zkratky, tak mi to doma ani děti v podstatě nerozluští 🙂

Když mám hotovo, vše přeškrtnu, začmárám, prostě aby už to nebylo vidět.

Wunderlist a podobné nebrat

V mobilu jsem doposud využíval aplikaci Wunderlist, ta je skvělá, pokud si chcete něco rychle poznamenat, ale postupem času se ten seznam zaplní a tak nějak se už několik měsíců nemůžu dokopat některé dodělat, protože vždy je něco důležitější = jednodušší, nebo práce, kterou chci dělat raději, než ten „letitý úkol“.

Přestávky během dne

Odreagovat se v průběhu dne je velmi důležité, není možné sedět 12 hodin v kuse u kompu a tak další den / dny. Proto přestože ráno cca v půl 9 se do práce vždy pustím s chutí, občas si odpočinu tím, že si půl hoďky zapařím na PS4 a pak se hned zase lépe pracuje „s čistou hlavou“. Vždyť i velké firmy jako Facebook nebo Google také svým zaměstnancům umožňují odpočinek podobnou formou a jak jsou poté produktivní. Toto vidím jako velmi velkou výhodu práce z domova, která má ale také jisté nevýhody (viz. placení faktur a podobně).

Lístek s úkoly musíte mít

Samozřejmě nikdo z nás se nevyhne tomu, aby si občas nezalenošil, kor doma, ale je třeba být na sebe trochu přísný. Ten seznam úkolů na papírku vám s tím, abyste skončili s prokrastinací, rozhodně pomůže.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
  •  
  •  
  •