Co se letos událo v mém podnikání, jaké problémy jsem řešil a co se mi naopak povedlo?

Nárůst klientů

Skvělá zpráva pro každého freelancera je ta, když je zájem o služby, které nabízí. Zde se mi dařilo a díky tomu jsem si mohl vybírat, na čem budu pracovat. Asi to znáte všichni, kdo jste na volné noze. Složenky je nutné platit každý měsíc, ale právě to, proč jste se stali volnonožcem, byl důvod, že budete dělat práci, která vás baví. Ne vždy ale přijde zakázka, na které chcete dělat a tak je dobré, když si můžete vybírat i z dalších, které vás budou bavit víc. Sice není špatné, když se naučíte něco nového z oboru, ale ne za každou cenu. Takže jsem rád, že jsem pro nové i stávající klienty mohl pracovat na tom, co mě baví.

Snížení počtu mých webů

V roce 2014 jsem koupil několik desítek domén, s kterými jsem měl velké plány. Jedna věc je jistá, pokud se něčemu chcete věnovat naplno, není možné mít portfolio třeba 60 webů, protože logicky na všechny nebudete mít čas. Proto jsem tento počet snížil, v magazínech stávajících mohu články publikovat pravidelně a tím tyto weby i lépe monetizovat. S tím souvisí i další odstavec.

Začínám objevovat affiliate obor

Přestože jsem v reportu z minulého roku psal také o affilu, letos jsem se do toho obul trochu víc. Je mi jasné, že jsem stále začátečník, když vidím ostatní machry v oboru affiliate, ale mám rád výzvy a jak psal nedávno Jirka Rostecký v tomto článku, je třeba mít dlouhodobé cíle.

S tím souvisí i to, proč mám nyní jen několik vlastních webů, kde ale mohu pravidelně psát a vydávat alespoň jeden článek týdně.  Pomalu, jistě, v klidu. Úspěch se dostaví záhy (nebo za několik let), o tom nepochybuji 🙂

Spuštění mého osobního webu a blogu

Ačkoliv jsem chtěl ještě v počátku roku působit dál na mém prvním „firemním“ webu Litoweb.cz, poté, co jsem si přečetl  několik článků o tom, že budovat osobní brand je nejlepší na své vlastní doméně se svým jménem, také jsem můj nový blog spustil. Doménu MilosLacha.cz jsem měl registrovanou několik let, člověk nikdy neví, jakému spekulantovi se bude hodit 🙂 Zatím zde mnoho článků nemám, ale do budoucna bych rád alespoň jeden post za měsíc napsal.

Převod na https

Konec roku byl ve znamení převodu webů na https a to jak těch klientských, tak i mých vlastních projektů. Udělal jsem také návod jak na https, kdo ještě nemáte převedeno, doporučuji. Už po pár týdnech vidím, že význam to určitě má a to nejen pro Google, který weby na https bude od nového roku 2017 zvýhodňovat, ale i pozice na Seznamu si celkem dost polepšily. A to musí potěšit každého, když se jeho webu daří a je vidět víc, kor když to je „zdarma“.

Mé úspěchy v roce 2016

 • Mám nové klienty, ale ani ty staré jsem nezanedbával.
 • Cestování jsem se věnoval celý rok a ještě během toho stíhám psát na svůj travel magazín, což mi dělá velkou radost.
 • Skloubit práci z domova a starat se o dvě děti si rozhodně zaslouží pochvalu. Málokdo to na svých webech píše, protože většina freelancerů jsou digitální nomádi bez rodiny, ale pokud nejste nejmladší (v březnu mi je 40), pak volná noha + žena + 2 děti někdy vyžaduje hodně plánování. Naštěstí to všichni doma chápou, že táta na pc nepaří, ale pracuje, takže za to jsem rád a rodině bych tímto nejen za minulý rok rád poděkoval.

Co zlepšit v roce 2017

 • Sedět méně u pc
 • Lépe si organizovat práci – zde je vždy prostor na zlepšení
 • Více sportovat – po Vánocích na váhu nedoporučuji stoupat
 • Více cestovat – v plánu je Řecko, Polsko a ČR
 • Delegovat práci – tento bod se mi dařil celkem i v roce 2016, ale ne u všech svých webů, které bych rád posunul dál než jen na stovky návštěv denně. Prostor tam je 🙂

Moje další reporty

Rok 2017

Čtěte i reporty dalších freelancerů a internetových podnikatelů

František Szabó – Jaký byl rok 2016 a jaký bude rok 2017
Ondřej Martinek – Report affiláka/správce za rok 2016
Josef Kroupa – Hodnocení roku 2016: rok ve znamení změn
Jan Kalianko – Ohlédnutí za mým rokem 2016 a co mě čeká v 2017
Milan Pichlík – Nahoru, dolů: můj rok 2016 a plány na 2017
PanZero -Zhodnocení roku 2016
Pavel Drábek – Co se událo v roce 2016 a plány na rok 2017
Zbyněk Buřival – Jak se vydařil rok 2016?
Chcete zde mít také svůj report? Napište mi na e-mail nebo do komentářů.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
 •  
 •  
 •