Být Freelancer je skvělé. Máte plno volného času, nemáte šéfa, ale také je vše na vás, protože nikdo jiný než vy to za vás neudělá. Jak se dá pracovat z domova, když ještě máte kolem sebe dvě děti?

3 roky na volné noze

Vždy jsem snil o tom, že budu pracovat z domova, nebudu mít šéfa (jako beran jsem s tím měl trošku problém už od školy :)) a tak nějak si zařídím život po svém.

Na volnou nohu jsem se vydal až potom, co mi bylo jasné, že to zvládnu, budu mít stálé klienty a také díky několika vlastním projektům budu moci diverzifikovat příjmy a tím pádem i jistotu, že „složenky“ budou zaplaceny včas.

Jako „největší problém“, se alespoň pro mě, ukázala přítomnost dětí v bytě. Kancelář nemám a ani ji do budoucna neplánuji, je to pro mě zbytečný výdaj a nemyslím si, že bych tam byl více produktivní než ve své domácí kanceláři.

Mám dvě děti, dceři je 11 a synovi 7 let. Jelikož pracuji z domova už téměř 3 roky, asi si každý spočítá, že synek byl ještě ve školce, když jsem začal makat na sebe.

Dítě ve školce = nemoci zaručeny pravidelně několikrát ročně

Asi každý, kdo máte dítě ve školce, se potýkáte s tím, že ne každý rodič a hlavně matka, kterých tam s těmi prcky chodí víc, dá dítě do tohoto školského ústavu zdravé. Kašel, nudle, žádný problém, hlavně když se o něj učitelky postarají. A samozřejmě pak díky jednomu „usmrkanci“ se choroby roznesou v kolektivu celkem rychle a nemocné nachlazené dítě nezřídka i s kašlem, je druhý den doma. A je to tu 🙂

Moje manželka pracuje jako školitelka, takže není možné, aby si vždy vzala paragraf, když je dítě nemocné, takže se i tatík musí postarat. Jasně, není to problém, jenže, jak všichni víme, když jste na volné noze, peníze za vás nikdo nevydělá a hrát si s dětmi celý den, místo toho, abyste pracovali, také není možné.

Takže nepřítel číslo jedna není nezaplacená faktura, ale nemocný potomek.

Než synek nastoupil do školy, byl minimálně 3x ročně týden s nemocí doma. A když je nemocné jedno dítě, samozřejmě to chytí i druhé, takže byly i měsíce, hlavně listopad / prosinec, kdy byly doma oba. No, to nepotěší, ale co se dá dělat. Nyní, když je syn ve škole, má 0 zameškaných hodin a zdravý je jak řípa. Proto kdo máte podobný problém, těšte se na školní docházku, nemoci nebudou 🙂

Dítě ve škole ok, ale poo v 1 doma

Přestože se mi nejlépe pracuje večer a v noci, kdy je klid a ticho a nápady přicházejí, pokud ráno s dětmi jdu do školy, není možné pracovat do 04:00 . Můj režim jsem si musel rozdělit na několik časových bloků, jinak by to ani nešlo.

děti jdou do školy

Baví mě číst články od odborníků, kteří dělají 4 hodiny denně a vydělají 3x víc než původně. To se mi zatím nepodařilo a nejsem si jist, že to v Čr je vůbec možné.

Můj pracovní den

Ráno vstanu v půl 7, než „vyřeším děti“, posnídáme a přijdu ze školy, je půl 9. Naštěstí máme školu za rohem, takže to jde.

Neodpustím si jeden komentář. Na to, že mladá rodina bude mít děti a ty potom musí chodit do školy, málokdo myslí, když si kupuje dům na vesnici nebo „v té krásné přírodě“. Ano, také mám přírodu rád a na dovolenou rád do lesa vyjedu, ALE, nikdy bych nechtěl být celoživotní taxikář a denně děcka vozit do školy, ze školy, na kroužky atd atd.. Nehledě na ten ztracený čas, to pak dotyčný rodič volnonožec opravdu nemůže nic udělat, leda by pracoval z auta…

Čas, kdy začínám pracovat

První pracovní blok mám cca od 9 do 13h. (to už děti jsou často doma a moc klidu není)

Druhý blok poo cca hoďku. (s plným žaludkem doporučuji dělat pouze méně náročnou práci, jako vyřizování mailů nebo plánovat či přidávat příspěvky na sociální sítě)

Třetí pracovní část od 19-20h do 22-23h.

Vyjímkou není ani práce o víkendu, i když jsem si předsevzal, že to letos omezím. No, ještě není konec roku, třeba bude změna 😉

Naštěstí děti už jsou celkem velké, pokud se neperou, občas si spolu i hrají 🙂 Volnonožec by měl umět využít každou volnou chvilku, kdy může pracovat a zároveň být s dětmi. Proto mám doma nejen stolní pc v pracovně, ale i notebook, díky kterému mohu být v online světě kdekoliv po bytě, u rodičů, na dovolené.

A hlavně bez mého to-do papíru neudělám nic, co tam není, takže doporučení na závěr.

Jste také rodič? Máte to podobně? Podělte se v komentářích o váš názor.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
  •  
  •  
  •